Pre mužov je testosterón nevyhnutným hormónom na to, aby sa udržiavali vo fyzickej kondícii, aby si udržali sexuálnu túžbu a zabezpečili si vysokú kvalitu života. Testosterón je typ androgénu alebo mužského pohlavného hormónu. Je to primárny pohlavný hormón, ktorý sa nachádza v mužskom tele a hrá kľúčovú úlohu pri kontrole mužských fyzických čŕt, ako aj určitých aspektov sexuálnej túžby a sexuálnej výkonnosti. Pre mužov je normálny rozsah testosterónu 300 až 1 000 nanogramov na deciliter (ng/dl) krvi alebo 10 až 35 nanomolov na liter (nmol/l). Ak sú vaše hladiny testosterónu pod týmto rozsahom, môžete trpieť nízkou hladinou testosterónu. Ak sú vaše hladiny nad týmto rozsahom, môže to signalizovať zdravotný problém, ktorý spôsobuje, že vaše telo produkuje nadmerné množstvo testosterónu. Je normálne, že hladina testosterónu počas života kolíše. Faktory, ako je starnutie, ako aj váš životný štýl, návyky a celkový zdravotný stav, môžu spôsobiť, že vaša produkcia testosterónu sa počas určitých období zvýši alebo zníži. Nižšie uvádzame viac informácií o normálnych hladinách testosterónu u mužov, ako aj o príznakoch a príčinách nízkej hladiny testosterónu. Vysvetlíme tiež, ako si môžete skontrolovať hladinu testosterónu, ako aj to, čo môžete urobiť na zvýšenie produkcie testosterónu, ak ho máte nedostatok.
Normálne hladiny testosterónu u mužov
Pretože každý je iný, neexistuje presná „normálna“ hladina testosterónu pre mužov. Namiesto toho normálne hladiny testosterónu pre mužov existujú v určitom rozmedzí. Väčšina laboratórií bude považovať vaše hladiny testosterónu za normálne, ak sú medzi 300 a 1 000 nanogrammi na deciliter krvi (ng/dl). Niektoré laboratóriá používajú nanomoly namiesto nanogramov na meranie hladín testosterónu. V tomto prípade je normálny rozsah 10 až 35 nanomólov na liter (nmol/l). Stojí za zmienku, že tieto rozsahy sa môžu líšiť od jedného laboratória k druhému.
Ako skontrolovať hladinu testosterónu?
Kontrola hladiny testosterónu je jednoduchý proces. Testosterón môžete skontrolovať pomocou krvného testu nazývaného test hladiny testosterónu. Počas tohto testu vám zdravotnícky pracovník pomocou malej ihly odoberie vzorku krvi zo žily na ruke. Tento proces je rýchly a jednoduchý, aj keď môžete pociťovať mierny pocit štípania, keď sa ihla zavádza a vyťahuje. Vaša krv bude analyzovaná v laboratóriu. Potom dostanete informácie o hladinách testosterónu. Je dôležité pochopiť, že môže existovať viacero príznakov nízkeho testosterónu, ktoré sú fyzické aj nefyzické, a najlepší spôsob, ako začať proces, je prediskutovať to so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Test hladiny testosterónu môžete najlepšie vykonať prostredníctvom svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo kontaktovaním laboratórneho testovacieho centra vo vašej oblasti.
Príznaky a príčiny nízkeho testosterónu
Nízke hladiny testosterónu sa často označujú ako nízky testosterón, androgénny deficit, syndróm nedostatku testosterónu (TD) alebo hypogonadizmus. Nízka hladina testosterónu môže spôsobiť rôzne príznaky a môže mať významný vplyv na kvalitu vášho života ako muža. Hladiny testosterónu pod 300 nanogramov na deciliter (ng/dl) sa všeobecne považujú za nízku hladinu testosterónu. Ak máte nízky testosterón, nemusíte si všimnúť žiadne príznaky.
Niektorí muži s nízkou hladinou testosterónu majú skúsenosti:
- Znížená sexuálna túžba
- Ťažkosti so spánkom vrátane nespavosti
- Problémy s erekciou, vrátane erektilnej dysfunkcie
- Znížená sila a svalová hmota
- Hromadenie telesného tuku
- Depresia a ťažkosti so sústredením
- Znížená hustota a pevnosť kostí
- Nízky počet spermií
Ak ste si všimli niektorý z týchto príznakov a myslíte si, že príčinou môže byť nízky testosterón, odporúčame Vám, aby ste sa porozprávali so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o podstúpení testu hladiny testosterónu.
Príčiny nízkeho testosterónu
K nižším hladinám testosterónu, ako je normálne, môže prispieť množstvo faktorov. Jedným zo spoločných faktorov je starnutie. Počnúc približne 30. alebo 40. rokom života je pomerne bežné, že hladiny testosterónu časom pomaly klesajú.
Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť nízku hladinu testosterónu, patria:
- Obezita alebo veľká nadváha,
- Nízka funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza)
- Konzumácia drog alebo alkoholu
- Vrodené chyby, ktoré ovplyvňujú reprodukčný systém
- Užívanie určitých liekov, napríklad liekov na chemoterapiu
- Niektoré chirurgické zákroky, ako napríklad určité typy operácií mozgu
- Poranenie semenníkov alebo choroby, ako je rakovina semenníkov
- Užívanie liekov zvyšujúcich výkonnosť, ako sú anabolické steroidy
- Mnoho chorôb a porúch, vrátane hemochromatózy, nekontrolovanej cukrovky, zlyhania obličiek, obštrukčného spánkového apnoe a ďalších
Nízka hladina testosterónu je liečiteľná. Ďalej v článku uvádzame ďalšie informácie o možnostiach, ktoré máte, ak sú vaše hladiny testosterónu nízke, vrátane zmien životného štýlu a liekov, ktoré Vám pomôžu s týmto problémom.
Ako zvýšiť hladinu testosterónu
Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť hladinu testosterónu. Ak máte mierne nízky testosterón, možno sa Vám podarí dostať svoje hladiny do normálneho rozsahu zmenou životného štýlu, stravovania a návykov. Ak máte veľmi nízke hladiny testosterónu alebo ak zmeny životného štýlu nie sú účinné, možno budete musieť užiť lieky na zvýšenie hladiny testosterónu.
Zmeny a doplnky životného štýlu
Ak sú vaše hladiny testosterónu na spodnej hranici normálneho rozmedzia, ale nie sú dostatočne nízke na to, aby ste ich považovali za klinicky nízky testosterón, možno sa Vám podarí zvýšiť hladinu testosterónu vykonaním určitých zmien vo vašich návykoch a životnom štýle, medzi ktoré patria:
- Zlepšenie spánkových návykov. Vaša hladina testosterónu sa zvyšuje, keď spíte a klesá, keď ste bdelí, takže zdravé spánkové návyky sú dôležité pre udržanie normálnej hladiny testosterónu. Pokúste sa dosiahnuť alebo prekročiť odporúčanie CDC, najmenej sedem hodín spánku za jednu noc.
- Viac cvičte. Ak máte sedavý životný štýl, viac pohybu môže pomôcť zvýšiť produkciu testosterónu. Výskum zistil, že fyzická aktivita súvisí s vyššou hladinou testosterónu a iných dôležitých hormónov.
- Zníženie stresu. Výskum ukazuje, že vysoké hladiny kortizolu,hormónu, ktorý vaše telo produkuje ako súčasť svojej reakcie na stres, sú spojené so zníženými hladinami testosterónu. Snažte sa minimalizovať svoj stres, či už pomocou relaxačných cvičení, alebo zmenou aspektov svojho života, ktoré spôsobujú, že sa v prvom rade cítite v strese.
- Ak máte nadváhu alebo obezitu, skúste schudnúť. Obezita je úzko spojená s nízkym testosterónom u mužov, pričom jedna štúdia publikovaná v roku 2014 zistila, že obézni muži majú hladinu testosterónu o 40 až 50 percent nižšiu ako muži v normálnom rozmedzí BMI. Ak máte nadváhu a hladiny testosterónu nižšie ako normálne, pokúste sa znížiť svoju hmotnosť.
Používajte vitamíny a doplnky na zvýšenie testosterónu. Niektoré doplnky, ako je zinok, horčík a vitamín D, môžu pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu, ak ho máte nedostatok.
Testosterónová substitučná terapia
Ak máte klinicky nízke hladiny testosterónu alebo výrazne nižšie hladiny, ako je norma pre Váš vek, Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti Vám môže navrhnúť substitučnú liečbu testosterónom. Testosterónová substitučná terapia zahŕňa použitie umelo vytvoreného testosterónu na zvýšenie celkovej hladiny testosterónu. Testosterón je dostupný v mnohých formách, ako transdermálna náplasť, lokálny gél, tableta, implantát alebo ako injekcia. Testosterónová substitučná terapia funguje rýchlo a môže poskytnúť úľavu od mnohých príznakov nízkej hladiny testosterónu. Zvyčajne je účinnejší u mladších mužov s nízkou hladinou testosterónu, hoci môže pomôcť aj starším mužom. Hoci substitučná liečba testosterónom je účinná, má riziká a môže spôsobiť vedľajšie účinky.
Bežné vedľajšie účinky testosterónovej substitučnej terapie zahŕňajú:
- Problémy s cholesterolom
- Ťažkosti so spánkom
- Problémy so srdcom
- Zväčšená prostata
- Neplodnosť
- Krvné zrazeniny
Pred aplikáciou akejkoľvek liečby testosterónom Vám odporúčame tieto problémy prediskutovať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Na záver o testosteróne
Testosterón u muža by mal byť v hodnotách medzi 300 až 1 000 nanogrammi na deciliter (ng/dl) alebo 10 až 35 nanomólmi na liter (nmol/l), aby sa mohol považovať za klinicky normálny. Ak je váš testosterón pod normálnym rozsahom, môžete mať nízku hladinu testosterónu. Najlepšie je prekonzultovať to s lekárom, aby ste sa dozvedeli viac o možných príčinách a liečbe, ktorá Vám môže pomôcť. Je však vo Vašich rukách, aby ste ovplyvnyli faktory na ktoré máte dosah, ako sú stravovanie alebo životný štýl, nakoľko tieto faktory citeľne prispievajú k zdravej hladine testosterónu. Ak netrpíte nízskou hladinou testosterónu ale chcete spestriť svoj sexuálny život, objednajte si generické produkty Viagry, Cialisu či Levitry online, rýchlo a jednoducho.